Nova karta staništa Hrvatske

Jedan od najvažnijih projekta biološke raznolikosti na kojima je PREHNIT bio angažiran odnosi se na  izradu karte nešumskih kopnenih i slatkovodnih staništa u Republici Hrvatskoj koji je nakon tri godine rada između ostalog rezultirao i najdetaljnijom obalnom crtom do sada.

 

Projekt je vođen od strane talijanskog konzorcija tvrtki Agristudio S.r.l., Temi S.r.l. i Timesis S.r.l., a izradi nove i detaljnije karte koja je donijela uvid u trenutno stanje staništa te omogućila praćenje njegovih promjena, uvelike je pomogla Prehnitova mobilna aplikacija. Naime, zahvaljujući njoj znatno je ubrzan proces prikupljanja informacija za 20 timova terenskih istraživača, što je rezultiralo uzimanjem velikog broja uzoraka i u konačnici većom kvalitetom same karte.

 

Izrada prikaza rasprostranjenosti pojedinih stanišnih tipova sastojala se od dva paralelna koraka: fotointerpretacije satelitskih snimki, digitalnih ortofoto snimki te dostupnih baza podataka na temelju kojih su iscrtavani poligoni karte staništa te terenskih istraživanja kojima su staništa utvrđena fotointerpretacijom koja je provjeravana i potvrđivana na terenu.

 

Uz izradu spomenute mobilne aplikacija koja je omogućila lakše snalaženje na terenu, Prehnit je u ovom projektu sudjelovao kroz prikupljanje podataka iz dostupnih izvora i izradu GIS baze podataka te kao informatička podrška projektu. Osim toga, pomagali smo i u kontroli kvalitete dobivenih rezultata  te konačno pružili tehničku podršku za izradu nove NKS dokumentacije.

 

Novi prostorni prikaz stanišnih tipova izrađen je u mjerilu 1:25000 s najmanjom jedinicom kartiranja od 1,56 ha. Konačna karta staništa obuhvaća 155 stanišnih tipova i sastoji se od 322 758 poligona, a prilikom njezine izrade sakupljeno je 64 343 terenskih opažanja, odnosno drugim riječima preko 22% poligona je terenski provjereno.