PREHNIT je za Državnu geodetsku upravu razvio sistem upravljanja, održavanja i transformacije podataka, sa starih na nove sustave, o temeljnim geodetskim točkama koji se sastoji od tri web GIS aplikacije, dvije prostorne baze podataka i dva GeoServera.
Ključne prednosti novog sustava nalazi se u integraciji modela transformacije koordinata P7 i GRID s geoid modelom te u korištenju novih modernih tehnologija/komponenti (all-in-one baza podataka, potpuna dvosmjerna replikacija baze podataka, moderan web razvoj). Također uvedena su i rješenja otvorenog koda (PostgreSQL, GeoServer, Otvoreni slojevi) koji korisnicima omogućava promjene i nadogradnju te upravljanje temeljnim skupovima podataka i posluživanje podataka zainteresiranim stranama.
Kada je pak riječ o prostornoj bazi podataka njezina prednost jest korištenje prostornih komponenti kao i puna logička replikacija ključnih podataka između interne i javne baze, s naglaskom na sigurnost. Ovakve baza podataka se koriste kao jedinstveno mjesto pohrane svih podataka, što znači zamjenu starog sustava temeljenog na spremljenim datotekama za slike s bazama podataka fotografija temeljnih geodetskih točaka.
Za potrebe ovog projekta razvijene su i tri GIS aplikacije. Prva je internog karaktera i izričito je namijenjena za korištenje zaposlenicima Državne geodetske uprave u svrhu upravljanja temeljnim skupovima podataka. Trenutno se skupovi podataka sastoje od magnetometrijskih, gravimetrijskih, nivelmana visoke preciznosti, Globalnog navigacijskog satelitskog sistema (GNSS) i trigonometrijskih točaka. Novi sustav omogućuje uvoz novih točaka, mjerenja, revizijskih podataka, izvoz podataka u standardne tablične formate i prostorne formate, upravljanje korisnicima, upravljanje ključnim vrijednostima sustava, uvoz novih fotografija oznaka i slične funkcije. Ova aplikacija služi kao potpuno rješenje za upravljanje svim informacijama u vezi s temeljnim geodetskim točkama, kao i za upravljanje svim novim zahtjevima u vrstama točaka, mjerenjima i slično.
Druga aplikacija javnog je, otvorenog karaktera, a pristup se naplaćuje i ostvaruje na temelju zahtjeva prema Državnoj geodetskoj upravi putem stranice https://stgo.dgu.hr. Ona služi za pristup informacijama o geodetskim točkama kojima upravlja DGU te pruža podatke u službenom formatu DGU-a koji se dalje mogu koristiti kao službena osnova za geodetske, geološke, geofizičke i kartografske radove.
Treća aplikacija također je javnog karaktera, a namijenjena je za registrirane korisnike, a njezin transformacijski model razvijen je na Geodetskom fakultetu u Zagrebu. Ona kombinira 7P Helmertovu transformaciju u kombinaciji s prilagođeno razvijenim GRID modelom za položajnu i vertikalnu transformaciju, a također koristi hrvatski model geoida HRG2009 koji se koristi za visinsku transformaciju. Razvoj aplikacije zahtijevao je duboko i detaljno poznavanje postupaka transformacije, izračunavanje prilagođenih parametara transformacije, integraciju GRID i 7P modela, integraciju geoidnog modela i integraciju brzina kretanja tektonskih ploča. Ova aplikacija koristi se kao online alat za transformaciju koordinata (https://t7d.dgu.hr) i omogućuje transformaciju koordinata između primarno starih hrvatskih geodetskih podataka (HDKS/GK) temeljenih na Besselovom elipsoidu i novog HTRS96/TM koji se temelji na ETRS89 sustavu, kao i između odabranih ITRF-ova (Međunarodni terestrički referentni okviri - http://itrf.ensg.ign.fr/).