Istraživanje prirasta sedre na Skradinskom buku

U suradnji s PMF-om, Institutom Ruđer Bošković i Sveučilištem u Zadru,  PREHNIT je sudjelovao u interdisciplinarnom znanstveno-istraživačkom projektu utjecaja makrovegetacije na formiranje sedrenih barijera na Skradinskom buku. Projekt je pokrenut s ciljem dugoročnog i održivog upravljanja sedrenim barijerama na Skradinskom buku.

 

Najprije su na testnoj plohi napravljena snimanja i inventarizacija vegetacije, nakon čega je počelo uklanjanje pajasena, dominantne invazivne vrste. Potom se na različitim mikrolokalitetima na karbonatnim pločicama pratio prirast sedre te dinamika formiranja novih biljnih i životinjskih zajednica potrebnih za njezin rast.

 

Prehnit je u ovom projektu upotrebom modernih tehnologija napravio detaljno snimanje iz zraka, a nakon obavljene inventarizacije i  GIS bazu podataka i kartu snimljenog područja. Testne plohe na lokalitetu snimane su najsuvremenijom laserskom tehnologijom – terestričkim laserskim skenerom.

 

Korištenjem nove metode, makrofotogrametrije, izrađen je uvećani 3D model sedrenih pločica, a zahvaljujući tome je po prvi puta evidentiran utjecaj drveća, algi, temperature, mikrovegetacije i fizikalnih bioparametara na razvoj sedre. Naime, ranije se nije moglo pratiti rast sedre, ali se uz pomoć testnih pločica male površine i razvijanjem sedre na njima uspjelo uočiti sve promjene u njezinom taloženju.  Visokorezolucijski 3D model sedrenih pločica tako je po prvi puta dao precizan uvid u ovaj proces, a samo istraživanje postiglo je izuzetan uspjeh. Rezultati istraživanja, koje je urodilo i jednim doktoratom, objavljeni su u visokocitiranim stručnim svjetskim časopisima.